אל תשליכני לעת זקנה
גיל הזקנה בישראל עומד על 60, 65 לנשים וגברים. בישראל הגיל השלישי מהווה 10% מהאוכלוסייה. תוחלת החיים גדלה בשנים האחרונות אך האם גם איכות החיים נשמרה?
 
לא רק תעודת הזהות קובעת את הזקנה. בשלב זה בחיים מתעוררים קשיים שהם ייחודיים לזקנה. למשל, ירידה בתפקוד הפיזי- עייפות ותשישות, כאבים או מחלות. שינויים ביכולת המנטאלית- ירידה בזיכרון, חוסר עניין, הסתגרות, אלצהיימר, שנויים במצב המשפחתי- אלמנות, מחלת בן זוג, יחסים עם ילדים ונכדים ועוד. אנשים רבים פונים לטיפול פסיכולוגי בשלב זה של החיים, גם אנשים שעד כה לא פנו לייעוץ פסיכולוגי. קשישים ובני משפחתם מתמודדים עם שלב חדש בחיים.
 

מקצת מהתופעות המלוות את הזקנה - 
ההורים מרגישים שאינם כפי שהיו. הם נעשים תלויים יותר בילדים ובסביבה ולא תמיד מרגישים עם זה נוח. חשים תחושת בדידות או חוסר תועלת, ישנן תופעות של דיכאון והסתגרות, מתמודדים עם מחלות או אלמנות או סעד של בן זוג חולה. הילדים- דור הביניים, נמצאים במרוץ החיים, מתמודדים עם ריבוי תפקידים: הורות, קריירה ולזה נוסף גם הטיפול בהורים. קושי לקבל את מצבם של ההורים או לטפל בהורה חולה, גוזל זמן וכוחות נפשיים. עלול להביא למתחים עם ההורים או בתוך המשפחה. הנכדים רואים שסבא וסבתא משתנים. ישנו פחד לאבד אותם, או לחילופין מתמודדים גם עם אובדן של אחד מהם.
 

למי מיועד הטיפול?
הטיפול הפסיכולוגי מיועד לכל אחד מבני המשפחה, כולם יחד (טיפול משפחתי או טיפול זוגי) או כל אחד בנפרד (טיפול או יעוץ פסיכולוגי פרטני).
 

מה עושים בטיפול? 
בטיפול פסיכולוגי מחזקים את יכולת ההתמודדות ומדגישים את הכוחות הקיימים אצל כל אחד לצאת מהמשבר. מדברים על הדברים הכואבים, מטרידים או מפחידים ולומדים לקבל מצבים שאי אפשר לשנותם.
 

היכן מתקיים הטיפול?
בקליניקות של מטפלי המכון או בבית הקשיש! מי המטפלים של מכון שילה? המטפלים באים מאסכולות טיפוליות שונות (טיפול דינאמי, טיפול CBT וכדו') ומטפלים בתחומים שונים (טיפול פרטני בדיכאון, חרדה, כפייתיות, טיפול זוגי, הדרכת הורים, טיפול במתבגרים ובילדים). המכנה המשותף הוא שכולם דתיים. מטפלים דתיים מבינים יותר את הדינאמיקה במשפחות הדתיות ויכולים לתת מענה מתאים יותר לצרכים.
 
רותי מאירי,MSW, עובדת סוציאלית גרונטולוגית, מטפלת מכון שילה

 

הגיל השלישי

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com