המיניות היא הליבה של יצר החיים, יסוד מכונן בזהות האישית, ויסוד מכונן בצורך של אדם ליצור קשר עם הזולת ולשלב אינטימיות ברגשות של חיבה, הערכה ואהבה.

 -ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני, ראש מכון שילה.

מהי טיפול מיני?

טיפול מיני הוא סוג של פסיכותרפיה המטפל ביחידים וזוגות עם מגוון רחב של קשיים בתחום המיני. עיקרי הנושאים בהם עוסק הטיפול המיני: חששות המשפיעים על תפקוד מיני, דחף מיני או רצון לאינטימיות. חשוב לציין שטיפול מיני הוא אך ורק טיפול ע"י שיחות.

מטפל מיני יכול להיות פסיכולוג, עובד סוציאלי קליני, אחות או רופא. מטפלים מיניים מוסמכים עוברים הכשרה מיוחדת בתחום המיניות האנושית וטיפולים בקשיים מיניים. מטפלים מיניים הם בעלי ידע רחב  על תהליכים פיזיולוגים, רגשיים וזוגיים המשפעים על התפקוד המיני של הפרט והזוג.

 

טיפול מיני- האם זה עבורי?

המון אנשים סובלים בשקט כשיש להם בעיה מינית. המדיה מתארת מיניות כמשהו קל, זורם בקלות. העובדה היא שכמעט כל אחד סובל מאיזשהי קושי בתחום המיני במהלך החיים. יש זוגות צעירים המתמודדים עם חוסר ידע או חוסר התאמה בציפיות המיניות. זוגות עם ילדים קטנים הם לעיתים קרובות מותשים ומתקשים לשים את האינטימיות והקשר המיני הבריא בראש סדר העדיפויות - דבר שעלול לגורם למריבות ותחושת ניתוק בין בני הזוג. הפרעה בתפקוד המיני שכיחה מאוד באוכלוסייה המזדקנת- הפרעת תשוקה מינית והפרעות כאב שכיחות ביותר אצל נשים, ושפיכה מוקדמת וליקוי בזיקפה הם השכיחים ביותר אצל גברים.

בנוסף, היסטוריה של התעללות מינית יכולה לשבש היבטים רבים של המיניות שלנו. התעללות קודמת עשויה להמשיך להשפיע על תחושת האדם לגבי מינו, מחשבתו על גופו ועל איבר מינו, תפיסתו המינית, ביטוי מיני וחוויותו הפיזית והאינטימית עם אחרים. על ידי טיפול המתאים ניתן ללמוד להתמודד עם נושאים מיניים, ואדם שחווה פגיעה מינית יוכל להתגבר בהדרגה על הנזק שנעשה.

 

מה עושים בטיפול מיני?

לעתים קרובות האחריות העיקרית של המטפל היא לנרמל את מה שהמטופל חווה, וכן לספק מידע לגבי מיניות חיובית ובריאה. מטופלים, בעיקר צעירים אבל לא רק, לעיתים קרובות סובלים מחוסר ידע או אפילו גרוע יותר - מידע שגוי שעליהם הם מבססים את ההתנהגות המיניות שלהם. תפקידו של המטפל הוא לעתים קרובות שילוב של מטפל ומחנך.

 

טיפול מיני מסייע לזוגות לנהל שיח על הקשר המיני שלהם. מטפל מיני מרגיש בנוח לדבר על מיניות ומאפשר תקשורת פתוחה בין בני הזוג על פנטזיות המיניות שלהם והקשיים שלהם בתחום המיני. הדיבור על נושאים אינטימיים בנוכחות אדם זר יכול לעורר אי נוחות מובנת, מטפל שעוסק בתחום מודע  לאי הנוחות, יסייע לך להרגיש בנוח וידריך אותו איך לדבר על כך.

טיפול מיני מסייע לזוגות לטפל בקשיים שלהם באופן ישיר וגם לשים לב למה שמוביל אותם למקומות הבעייתיים האלו. לעתים קרובות, זוגות אינם מצליחים לפתור בעיות באינטימיות בעצמם, משום שאכזבה, כאב, כעס, טינה, האשמות, וכמה סיבובים של מריבות סגרו את האפשרות לשיח בריא. לעיתים קרובות בני זוג נמנעים מטיפול בעקבות פחד מעימות הבעיה, וחשש מגילוי שאולי הם "לא מתאימים".

לעתים קרובות זוג שמגיע לטיפול מיני מתמודדים עם הר של תסכול לגבי הבעיה המקורית. אחת מהמטלות הראשונות של המטפל היא לעזור למטופליו לקלף את התסכול ולתת להם תחושת מסוגלות לתיקון- עם קצת עזרה מהמטפל.

בדרך כלל אחרי פגישת היכרות, המטפל מקיים פגישות נפרדות עם כל בן זוג. בפגישות אלו המטפל ישאל על ההיסטוריה המינית, כמו גם שאלות על הילדות, על נישואי ההורים ועל הידע שנצבר במישרין ובעקיפין על יחסי מין. אחרי כמה פגישות "אינטייק"  ניתן למפות את הדרך איך לפתור את הבעיות. לאחר פיתוח מפת הדרכים, טיפול מיני כולל לעתים קרובות מטלות ישירות עבור בני הזוג.

 

טיפול מיני וציבור שומרי מצוות

באופן כללי התחום של טיפול מיני הוא מקצוע מורכב. מטפלים מיניים שמטפלים בציבור הדתי-חרדי חייבים להבין את החשיבות של נושאים כמו צניעות, הלכות טהרת המשפחה והסתכלות המיוחדת שיש לתורה וההלכה על הנושא של המיניות האנושית. בנוסף, לעיתים קרובות המטפל המיני עובד בשיתוף פעולה עם הרב של המשפחה כדי לעזור לזוג למצא את הדרך היעילה ביותר והמותרת לשפר את חיי המיניות שלהם.

בתור בוגר עולם הישיבות בארץ ובחו"ל, אני מאמין שהתורה רואה את המיניות כמשהו חיובי וחיוני לזוגיות טובה. המונח "קדושה" הוא מונח ששומעים הרבה ביחד עם מיניות. המילה "קדוש" בעצם כוונתה היא "לייעד". התורה וההלכה רואה את המיניות כמשהו כל כך קדוש שזה חייב להיות רק בין בני זוג ורק בעיתוי הנכון. אך, לעיתים קרבות, בני הנוער גדלים עם מסרים שכל מה שקשור לעולם המיני הוא אסור או אפילו מלוכלך. לצערי, לא מעט זוגות מגיעים לטיפול בחודשים או אפילו שבועות אחרי שמתחתנים ומתלוננים שהם לא מצליחים להתגבר על התחושה שכאשר הם אינטימים עם בן/בת זוג שלהם הם עדיין מרגישים שהם עושים משהו אסור או "טמא".

יותר מדי נערים ונערות ממשפחות דתיות וחרדיות מקבלים את ה"חינוך" המיני שלהם מהרחוב- בין אם מחברים או מהמדיה. לצערנו, ברוב המוסדות החינוכיים לא מדברים על הנושא החשוב הזה, והרבה מאד הורים מאמינים שילדיהם יקבלו את כל האינפורמציה הדרושה ממדריכי החתנים או הכלות לפני החתונה, מבלי לדעת שאפילו מדריכים כאלו, מוצלחים ככל שיהיו, פוגש את הנערים האלו מאוחר מדי ובזמן שקשה להם לעכל מידע רגיש וחשוב. בנוסף, הנטייה לדבר על מיניות "בלשון נקייה" לפעמים משאירה את הזוג הצעיר מבולבל ומתבייש לשואל שאלות ישירות.

נושא המין בכללו הוא מרכזי בחיי הפרט והחברה, נושא רגיש ונתון לשיפוטיות ערכית ולכן מייצר לעתים קרובות קשיים רגשיים והתנהגותיים. עקב העומס הרגשי יש הרבה מבוכה, בושה, חרדה המקשים על הפנייה לעזרה. לעתים הזמן והניסיון עושים את שלהם, אבל רצוי לא לסמוך על כך, לפתוח את הנושא ולטפל בזמן.    

 

 

שמחה וולף, עו"ס קליני, מטפל מיני וזוגי, מכון שילה

 

 

 

 

טיפול מיני

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com