"אני כל הזמן רב עם אשתי, זה כבר לא מה שהיה פעם..."

"הוא לא מבין אותי, הוא רואה רק את עצמו, אני נשואה אבל מרגישה לבד..." 
 
המשפחה בעולם היהודי ובחברה בכלל, מהווה את הבסיס והתשתית להתפתחות האדם במישור הרגשי, הנפשי, הפיזי והערכי. כבר בבריאת העולם, אלוקים, כשיצר את האדם מיהר לברוא את ה"עזר כנגדו" מתוך תובנה ש"לא טוב היות האדם לבדו" (בראשית. ב,יט ). כיום, בעולם המודרני אנו עדים, פעמים רבות למהירות בה בוחרים זוגות לפרק את התא המשפחתי. פרוק, שפעמים רבות נעשה ללא ניסיון לעבד ולבדוק את מהות הקשיים, מבלי נתינת הזדמנות לקבל יעוץ זוגי או טיפול זוגי מקצועי כדי לאפשר לגשר על הקשיים ולאחות את הקרעים.
 
לפעמים זוגות מעדיפים לברוח מהמציאות הזוגית המתסכלת, מבלי לחשוב על ההשלכות איתם צריך להתמודד לאחר משבר הגרושים. אנו במכון שילה, יודעים שעדיין אין תחליף לתא המשפחתי ואין זה סוד שמשפחה שיש לה יכולת להעניק חום, אהבה ובטחון לחבריה (בעל, אישה וילדים) נותנת את היסוד למימוש עצמי ולהמשך בניית חיים איכותיים ומשמעותיים.

מה היתרון בטיפול זוגי לדתיים? 
מכון שילה, הינו מכון המעסיק מטפלים זוגיים ומשפחתיים דתיים, במטרה לתת מענה מקצועי של יעוץ וטיפול זוגי דתי למשפחות שנקלעו לקשיים רגשיים ותפקודיים במישור האישי, הזוגי והמשפחתי. המחשבה הטיפולית שמלווה את אנשי הטיפול במכון, שדווקא, במצבי מתח וקשיים בתקשורת הבין זוגית, חשוב שהזוג יגיע ליעוץ או טיפול זוגי דתי, כלומר עם מטפל שמכיר את אורחות החיים הדתיים ומגיע מרקע דומה. פעמים, חלק מהדילמות והמתחים שייכים לנושא הדת כמו: נידה, צניעות, הקפדה בקיום מצוות, סגנון ומסגרת לימודים לילדים וכד'. בני זוג שיגיעו למקום שבו מבינים על מה הם מדברים, יוכלו להתמקד בקונפליקטים ובקשיים שלהם, מבלי צורך להשקיע אנרגיה בהסברים למטפל שאין לו רקע ואיננו מבין את עוצמות הקושי.
 
התמודדויות במעגל החיים 
במעגל החיים ישנם צמתים היכולים להוות מקור לקשיים, לקונפליקטים ולמשבר.
 
נעשה סקירה קצרה של מצבים קלאסיים:
בתחילת הנישואים,
כל אחד מבני הזוג מגיע עם אישיות אינדיבידואלית ועם מורשת מבית אבא ואימא, אך לא תמיד הערכים וסדרי העדיפויות תואמים בין בני הזוג. יש בני זוג שיודעים לגשר על הפערים, ולהתמודד עם השוני ויש בני זוג שמתקשים להתגמש ולנסות להבין את הרציונאל של בני זוגם ואז נוצרים מאבקי כוח, שבאמצעות טיפול זוגי מתאים, ניתן לראות בקונפליקטים אתגר להתפתחות אישית, זוגית ומשפחתית ולא רק מקור לחיכוכים, מריבות ופרידה. כמו כן לעיתים מתגלים קשיים בתחום המיני. טיפול מיני בזמן יכול לסייע רבות ולמנוע תסכולים בהמשך.
 
מזוגיות להורות, עד כה הזוג היה עסוק בעצמו, הן באינטימיות, הן בבילויים והן בפיתוח הקריירה. הרחבת התא המשפחתי מלווה בהתרגשות ושמחה, אך המעבר משניים לשלושה, מעמיד בפני הזוג אתגר חדש ודורש משאבים, רגישות וחוכמה, כיצד לשמור על האיזון שבין זוגיות להורות.
 
התמודדות הורית, ככל שהמשפחה גדלה, ההורים חשים שצריכים להתמודד עם סוגיות שונות ומורכבות בחינוך הילדים. פעמים חשים כמו מריונטות, כי צריכים להיות רגישים ונגישים לכל ילד עפ"י גילו, אישיותו וצרכיו. התמודדויות אלה יוצרות נטל ומתח ופעמים אף דילמות בין ההורים, על סדר עדיפויות, נוקשות מול גמישות,ופעמים רבות במרוץ החיים שוכחים לטפח את הזוגיות…
 
"דו קיום"

הורים ומתבגרים, כשהילדים מתבגרים מצד אחד נוצרת הקלה בנטל היום יומי הקונקרטי, מאידך ההורים נחשפים להתמודדות לא פשוטה, כשהמתבגרים בודקים גבולות, מתמרדים ומהווים מודל שלילי לאחיהם הקטנים. כיצד ניתן לשמר את הסמכות ההורית למרות ההתנהגות הפרובוקטיבית של המתבגרים?
 
מתי כדאי ורצוי לפנות אלינו?
• כשאי ההבנות והקונפליקטים בין בני הזוג מתמשכים, והדיאלוג הזוגי לא מוביל לתוצאות מספקות.
• כשהמתח הזוגי יוצר קשיים באינטימיות הרגשית והפיזית.
• במצבי משבר-חוסר אמון, קנאה ובגידה
• כשיש דילמות לגבי המשך הנישואין
• כשיש התלבטות לפני הנישואין
 
המטרה- לעזור לזוגות ולהורים בכל שלבי החיים לשפר מערכות יחסים שיכולה לשדרג את איכות החיים.
 
משך זמן הטיפול
התהליך הוא אינדווידואלי, ותלוי במספר גורמים כגון: עוצמת המתחים, עומק הכעסים, מידת המוטיבציה לשינוי. פעמים ייעוץ זוגי יהיה ממוקד בבעיה ואז יכול להיות קצר מועד 6-10 מפגשים. פעמים יהיה צורך בתהליך ממושך יותר של טיפול זוגי- לפי עומק ואופי הקשיים, ויכולת הזוג לגמישות ולקיחת אחריות.
 
מיכל נרבר, עו"ס קלינית, מטפלת זוגית ומשפחתית, מטפלת מכון שילה.

לקריאת סיפור מקרה על דייטים והצלחות- לחץ כאן

 

 

טיפול זוגי

 

 

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com