כתבה ממגזין "מקום בעולם" בנושא פחד 

גבר מי שמפחד

"פחד הוא דבר טבעי" קובע ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני, מנהל מכון שילה לציבור הדתי. "הוא חלק ממנגנון ההישרדות של האדם. חשוב מאוד שאדם יפחד, אחרת הוא לא יגלה סכנות ולא יזהר מהן. אם אדם מפחד מסכנה ריאלית מבחינה הסתברותית, וזה גורם לו להיזהר במינון הנכון ממה שצריך להיזהר ממנו, הפחד משרת אותו לטובה.

 יש פחדים שמופיעים כחלק מההתפתחות התקינה. תינוק בשלב מסוים מתחיל לפחד מזרים. ילדים בני 4-5 מפחדים פעמים רבות מחושך ומכלבים. הפחד טבעי בכל הגילאים: חייל שהולך לקרב מפחד, ואדרבה, אם הוא לא מפחד זה מפחיד. מה שהופך את הפחד מטבעי לבעייתי הוא דרגת הפחד, צורת הביטוי של הפחד, היכולת להתגבר עליו ועוד כמה הוא מפריע לתפקוד השגרתי".

 כולם מפחדים, טוען מוזס: רק שבגיל ההתבגרות מפחדים לדבר על זה. "גיל ההתבגרות מיוחד בכך שבני נוער עדיין בשלב התפתחותי, ולכן טבעי מאוד שיופיעו להם לא מעט פחדים, אבל הם גם מתחילים להתבייש בפחדים ובחרדות שלה בין החבר'ה".

 אני מספר למוזס שהיה לי הרבה יותר קל למצוא מרואיינות ממרואיינים לכתבה הזו. או כמו שכתבתי בדף הפייסבוק שלי: "אין שום גבר שהוא מספיק גבר כדי להודות שהוא מפחד".

מוזס אומר שזה בוודאי לא אומר שבנות מפחדות יותר מבנים: הפחד שכיח אצל בנים ובנות באותה מידה. "אני חושב שההבדל היחיד תרבותי: הבנים מוכנים פחות להודות בזה שהם מפחדים. לפעמים הם מסתירים את הפחד, ולפעמים הם מדחיקים אותו ובטוחים בעצמם שהם לא מפחדים".

להדחיק את הפחד זה בהכרח רע? לפעמים דווקא כשמתעסקים כל הזמן בפחדים הפחד מועצם.

"יש בזה משהו, פעם חשבו שהדחקה היא תמיד דבר שלילי, אבל ברמה מסוימת ובמינון מסוים הדחקה יכולה לעזור לנו להתמודד ולהתגבר. אבל לפעמים כשלא מעבדים פחדים או טראומות זה עלול להתפרץ בגילים מבוגרים בהתפרצות כואבת יותר."

לפי מוזס, לכל הפחדים יש שורש זהה, הם פשוט מתלבשים אצל כל אדם על משהו אחר: מים, זריקות או תרנגולים. "פעמים רבות ההבדלים בין הלבוש של הפחדים הם תוצאה של הבדלים באישיות, ופעמים הם תוצאה של חוויות טראומטיות, גם אם האדם אפילו לא זוכר אותן.

"בדרך כלל האנשים שיתמודדו יותר עם פחדים הם האנשים הרגישים יותר. רגישות היא תכונה נפלאה שמאפשרת לאדם לחיות את החיים בעוצמות גבוהות יותר, אבל גם את הפחדים באותן עוצמות."

דמוניזציה לג'וקים

אני מספר למוזס על חלק מהפחדים ששמעתי מהמרואיינים. אני מנסה להבין איתו למה למשל רבים מפחדים מג'וקים: בסך הכל מדובר במעופף יפה כנף שההיסטוריה עשתה לו דמוניזציה.

"הרבה פעמים על הפחד מהג'וק יושבים דברם אחרים". מסביר מוזס. "אדם לפעמים משליך פחדים אחרים על אובייקט מסוים שאינו מפחיד מצד עצמו. זו נקודת החולשה של הטיפול ההתנהגותי, כי אם הפחד הוא רק סימפטום לבעיה עמוקה יותר, לא מספיק לטפל התנהגותית בסימפטום."

כשאני מספר לו על הזיכרון הטראומטי של אבידן, שאבידן עצמו לא בטוח באשר למהימנותו, הוא אומר: "יכול להיות שהזיכרון אותנטי ויכול להיות שהיה אירוע דומה אבל הוא 'נדבק' לתרנגולי הודו מסיבה מאחרת. זו דוגמא למקרה שבו הדחקת הטראומה פעלה לרעתו, כי כשצץ הגירוי המתאים היא התפרצה בצורה חזקה יותר.  ייתכן שאם היו מעבדים איתו את החוויה בגיל צעיר, המבוגרים היו מלמדים אותו שתרנגול הודו לא מפחיד, וזה היה חוסך את ההתמודדות הקשה יותר בגיל מבוגר."

די לכיבוש

איזה עזרה ראשונה אפשר להגיש למישהו שחווה עכשיו התקף חרדה ולא מצליח לתפקד?

"צריך לברר איתו מה מרגיע אותו: מילים מסוימות, דברים שהוא אוהב או רק לעזור לו להימנע ממפגש עם מעורר החרדה או הפחד. אבל צריך לזכור שהפחד הוא כוח כובש, והוא עלול לכבוש שטחים נוספים אם לא נלמד איך להתנהל איתו.

"לאחר העזרה הראשונית, אם הוא מתחיל לסבול בצורה כרונית מהפחד או החרדה, כדאי להגיע לטיפול כדי לברר את מקור הבעיה ולטפל בה. לפעמים צריך רק לרכוש כלי התמודדות, לפעמים צריך לטפל בבעיות עמוקות יותר, ולפעמים אפשר להיעזר בטיפול תרופתי שמקל את הסימפטומים ומאפשר למטופל לרכוב כלי התמודדות בצורה טובה יותר."

איך נער יכול לדעת אם הפחד שלט זקוק לטיפול או שהוא חלק מגיל ויעבור לבד?

"תשאל אותו הוא ידע. הם היחידים שיודעים כמה זה חזק אצלם, עד כמה זה בלתי נשלט, עד כמה קשה להם להתמודד עם הפחד."

בני נוער סיפרו לי שהם פוחדים ללכת לטיפול כי הם יודעים שחלק ממנו יידרשו להיחשף למקור נפחד

"קודם כל, היחשפות היא חלק מהשיטה ההתנהגותית, והם צריכים לדעת שיש עוד שיטות טיפול. ואולם מטפל התנהגותי טוב יהיה קשוב אליהם, ילך איתם בהדרגה ולא יפיל עליהם משימות שהם לא רוצים לעשות. זו לא צריכה להיות סיבה להימנע מטיפול."

לסיום פונה מוזס לבני הנוער: "הפחדים טבעיים ונורמליים, אל תתביישו בהם. דברו על זה עם אהוביכם ובדקו בעצמכם עד כמה זה מפריע לכם, ובעת הצורך היעזרו במה שיש לעולם הטיפול להציע לכם. הפחד הוא סימן שהגוף מאותת לכם: נסו להיות קשובים לאיתות הזה, וכך תוכלו לצמוח להיות טובים יותר משהייתם לפניו.

 

 

 

 

 

 

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com