יש איזשהו ריטואל קבוע שחוזר בחיים שלי כמעט בכל תחום וגורם לי להרבה תסכול וייאוש.
כל הזדמנות קטנה למשהו טוב, להתקדמות כלשהי מעוררת בי אופטימיות ומחשבות חיוביות, אבל אז שנייה לפני ש"הגעתי ליעד" משהו משתבש או מסתבך ואני מוצאת את עצמי מאוכזבת מכך שלמרות שעשיתי את המאמץ להגיע ליעד לא הצלחתי ומיואשת מלנסות שוב.
זה קורה לי כל הזמן ולפעמים אני כבר יודעת מראש שאם הרשתי לעצמי להיות אופטימית- זה יגמר רע.
אני מוצאת את עצמי "נלחמת" במחשבות חיוביות, כי אני יודעת שהן יובילו לתוצאה מאכזבת.
דווקא כשאני פסימית בנוגע למשהו או שאני לא מצפה לו- דווקא אז דברים מצליחים.
מקובל היום לדבר הרבה על "חשיבה חיובית", "מחשבה יוצרת מציאות" וכו' ואני רואה שוב ושוב שאצלי זה פשוט עובד הפוך.
אז אולי הסוד לחיים מאושרים ומוצלחים היא דווקא הפסימיות?

 

תשובה:
במהלך החיים אנחנו עסוקים בניסיון לגבש את מטרותינו ובינסיון להעריך את הצפיות שלנו למציאות. וזה יכול להיות "משחק" מורכב, אני רוצה לכוון גבוה מצד אחד על מנת להתקדם, אך אני לא רוצה להתאכזב. היכולת להתמודד עם כישלון גם היא משתנה מאחד לשני ולכן יש כאלו שיעדיפו לשאוף גבוה ובמידה ויכשלו יתמודדו עם האכזבה ויש כאלו שמעדיפים למתן את הציפיה כדי לא להתאכזב.


בעולם הטיפול יש גישה שנקראת cbt (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) והיא בגדול מתייחסת לקשר שגם את זיהית היטב בין מחשבות ורגשות. האמירה של גישה זו היא שהמחשבות משפיעות על הרגש שלנו ולא להיפך. אך לא באופן "מיסטי" המשפט מחשבה מייצרת מציאות לא מתייחס להשפעה מאגית, לא מדובר בקסם אם אני אחשוב אז כך יהיה אלא לכך שהאדם מתנהג על פי הפרשנות שלו לחיים. המציאות האובייקטיבית איננה מושפעת ממחשבות חיוביות או שליליות לעומת זאת ההרגשה הסובייקטיבית הרגשית כן. כך יתכן שעבור אדם אחד הצבת מטרות ויעדים משפיע עליו באופן שהוא יתפקד טוב יותר ויתגייס למשימה ועבור אדם אחר הצבת יעד עלולה לשתק אותו ודווקא לפגוע בתפקוד.


לסיכום כדאי לך לבדוק מה המחשבות המיטיבות איתך ואלו דווקא לא, אך גם כדאי לבדוק ולבחון את מצבי הרוח ומהי רמת הרגישות שלך למציאות החיצונית שלא תמיד יש לנו שליטה עליה. כשמצליחים לפתח חוסן פנימי וביטחון מצב הרוח שלנו יהיה פחות מושפע מכל הצלחה או אי הצלחה שלא בהכרח יש לנו שליטה עליה.


שיהיה בהצלחה!

 

צבי מוזס- פסיכולוג קליני, ראש מכון שילה

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com