גיל ה"נעורים" הינו שלב התפתחותי בדרך לחיים הבוגרים. ר' שמשון רפאל הירש מפרש את המילה "נעורים" כנובעת מן השורש "נער". פעולת הניעור מתאפיינת בתנועה חזקה וחדה מצד לצד, כלומר המתבגר מנער ובודק ערכים, נורמות, את גופו ויצריו, יכולת חשיבתו, את זהותו ואת הוריו. כתוצאה מהשינוי הגדול המתחולל בגיל זה, פיזית ורגשית, קיימת סערה, אשר לעתים פורצת וניכרת כלפי חוץ בהתנהגות החברתית וכלפי ההורים. אז אנו פוגשים את המתבגר סוער, עקשן, ומכחיש. לעתים הסערה היא פנימית, וכלפי חוץ או לא ניכרת או באה לביטוי במצבי רוח, הסתגרות ומופנמות. תהליך התפתחותי נורמטיבי זה נועד להוביל לגיבוש הזהות האישית, המינית והחברתית, יצירת דימוי עצמי פיזי, רגשי וחברתי חיובי. כאשר התהליך נתקל בקשיים וטראומות, קיים חשש לקבעון, רגרסיה והתפתחות הפרעה באישיות, אשר יקשו על המשך הדרך בחיים הבוגרים ויצריכו טיפול פסיכולוגי או יעוץ למתבגר או להוריו.

 

מתי זו בעיה?

הבעיה הניצבת בפני הורים ומחנכים היא לאבחן מתי מדובר במצב חולף אשר מתוכו יש תקווה ל"התעוררות", התפתחות וצמיחה, ומתי מדובר במשבר חריף הדורש התערבות וטיפול במתבגר. לעתים קרובות הורים מוצאים עצמם נבוכים וחסרי אונים, מתלבטים בין הצבת גבולות, אשר הכרחית בגיל זה, לבין ויתור לשם יצירת קשר ומיתון הביקורת והתוקפנות של המתבגר. המתבגרים יוצרים אתגר לא פשוט למבוגרים, ולעתים גורמים להם תסכול, ייאוש והרמת ידיים, אשר עלולה לפגוע במתבגרים. בשל האופי הקשה של שלב התפתחותי זה קשה להשיג מהמתבגר שיתוף פעולה בטיפול, אך לעתים התערבות מקצועית של יעוץ או טיפול פסיכולוגי הכרחית, ובמידה ונוצר אמון ושיתוף פעולה ניתן להשיג שינוי מבורך.

 

אם המתבגר לא משתף פעולה?

כאשר אין שיתוף פעולה, הדרכת הורים עשויה לסייע. לפעמים שינוי בגישה של ההורים יכולה להביא לשיפור משמעותי גם בלי טיפול במתבגר באופן ישיר.

הורים ומחנכים המודאגים או מוצאים עצמם נבוכים ביחסיהם עם המתבגרים מוזמנים לפנות לייעוץ, ובמידת הצורך לטיפול במתבגרים, גם כאשר קשה להשיג הסכמה ושיתוף פעולה מצדם.

 

ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני בכיר, מנהל מכון שילה

טיפול במתבגרים

מכון שילה, הרב הרצוג 25 | טלפון: 03-5328114 |פקס: 03-5326316|אימייל: machonshilo12@gmail.com